Hall of Fame -KEV:n parhaat yleisurheilijat

Hall of Fame on kunniataulu, johon valitaan lajinsa parhaat. Yleensä valinta suoritetaan jo aktiiviuransa päättäneiden urheilijoiden keskuudesta. Palloilujoukkueilla on tapana nostaa pelipaita kattoon mutta yleisurheilussa lienee parempi pysytellä pelkällä listalla.

Kuusamon yleisurheilun Hall of Fameen ehdotus (järjestys on akkosellinen):

 

Asko Isopoussu,  Risto Kyhälä, Pentti Pesonen, Jarkko Tuominen

 

Alla SM-kisojen mitalistit. Muiden saavutusten (maajoukkue-edustukset yms) ja veteraanien saavutusten osalta otan vastaa lisätietoja ja tarkennuksia.

 

 

Suomenmestaruuskisojen mitalistit

 

Miesten ja naisten sarjat

 
Pasi Sarajärvi
2. korkeus 2010 (halli)
(7.korkeus 2010)
 

Nuorten sarjat

 
Pentti Kallioniemi
2. kuula nuoret 1962
 
Risto Alavuotunki
1. keihäs nuoret 1963
 
Harri Vendelin
1. seiväs A-pojat 1974
 
Kalevi Kyhälä
2. seiväs nuoret 1974
 
Juha Pesonen
2. seiväs B-pojat 1976
 
Risto Kyhälä
1. seiväs 14 v 1977
1. seiväs joukkue,nuoret 1983
3. seiväs 18 1981
2.seiväs joukkue,nuoret 1982
3.seiväs 14 v 1978
2. seiväs 16 v 1979
SE-tulos seipäässä
 
Pentti Pesonen
1.seiväs 16 1979
3.seiväs 18 1981
2. seiväs 18 1982
2.seiväs joukkue,nuoret 1982
1. seiväs joukkue,nuoret 1983
Maajoukkue-edustuksia: 18 ja 20 v Ruotsi-ottelu 1980,1981, 19 v. EM-kisat 1981
 
Markku Jäntti
3. 4-ottelu 14 1980
 
Martti Iso-Möttönen
1. pituus 14 v KLL 1990
 
Minna Määttä
2. pituus 14 v 1991
 
Pasi Sarajärvi
3. korkeus 14 v 1994
1. korkeus 15 v 1995
3. korkeus 17v 1996
 
 
Jarkko Tuominen
1. 200 m aidat 14 v 1992
2. pituus 14 v 1992
3. pituus 15 v 1993
1. pituus(halli) 16v 1994
2. 60 m (halli) 16 v 1994
2. pituus 16 v 1994
3. 100 m 16 v 1994
1. 60 m (halli) 17 v 1995
1. pituus (halli) 17 v 1995
maajoukkue-edustukset : 3 kpl (2xSuomi-Baltia, Olympic Day,Bath I-B)
SE: 4x100 m maajoukkue 1995
 
Laura Jokinen
2. 80 m aidat 14 v 2008
3. 80 m aidat 15 v 2009
2. 60 m aidat(halli)17 v 2010
3. 60 m aidat (halli)17 v 2011
3. 100 m aidat 17 v 2011
Kalevan kisat 2012, 2016
 
Niko Pirttijärvi
2. 200 m aidat 14 v 2008
 
Jesse Tyni
2. 800 m(halli) 17 v 2010
 
Veli-Matti Takkinen
3. 300 m aidat 17 v 2010
3. 300 m aidat 17 v 2011
Ruotsi-Suomi -maaottelu 17 v. 2. 300 m aidat
3. 400 m aidat 19 v 2012
Pohjoismaiden nelimaaottelu 400 m aidat 2012
 
Susanna Leskelä
1. moukari T14 2014
1. moukari T15 2015
2. moukari N17 2017
 

Veteraanisarjat

 
Jaakko Heikkinen (tilanne 19.4.2010)
 -kestävyysjuoksija
MM-kultaa 1 (Lahti 2009 2000 m esteet), MM-hopeaa 1 ja MM-pronssia 2
EM-kultaa 1 (Potsdam 2002, 2000 m esteet), EM-hopeaa 1 ja EM-pronssia 3
PM-kultaa 5, PM-hopeaa 2 ja PM-pronssia 0
SM-kultaa 20, SM-hopeaa 19 ja SM-pronssia 6.
 
Simo Ahava
-seiväshyppääjä
SM -kultaa 5, SM -hopeaa 7. 1983 - 1992
 
Jorma Vendelin
-seiväshyppääjä
SM-kultaa 2, SM -hopeaa 4, SM -pronssia 3. 1983 -1991
 
Ritva Larikka
-heittolajit
SM-hopeaa 3, SM -pronssia 6. 1986-1992
 
Pentti Alajuuma
-seiväshyppääjä
SM-kultaa 2, SM -pronssia 1. 1990- 1992
 
Jussi Karjalainen
-kävely, kestävyysjuoksu
 
Mikko Karjalainen
-keihäänheitto
 
Mauri Tyni
-800 m